Zamkovszky István
Magyar hegymászók sorozat
Magyar hegymászók sorozatunkat a hegymászó matematikus, Jordán Károly után egy "hétköznapi hőssel" folytatjuk.
A bemutatni kívánt hétköznapi hős; Zamkovszky István (1907-1961) hegymászó tudásban egyáltalán nem marad el a már megismert ikonoktól, hiszen korának egyik legmegbízhatóbb hegyivezetőjeként tartották számon.
Sok sportmászót segített fel az áhított csúcsra. Az 1929-1938 közötti években az egyik legjobb és legaktívabb tátrai hegymászó volt, mintegy 30 igényes új utat mászott. De nem csak azért illik e legendák közé, mert jól mászott, hanem azért is, mert megvalósította élete álmát, 1942/43-ban menedékházat épített a Kis-Tarpataki-völgyben, az erdőhatár közelében 1475 méter magasságban. Ezért talán még közelebb érezzük magunkhoz.
Sajnos a történelem őt és családját sem kímélte meg. A Csehszlovák kormány 1948-ban államosította a házat, melyből a Zamkovszky családnak ki is kellett költöznie. 1951-től a házat átnevezték Nálepka kapitány menedékháznak. 1952-től egy másik menedékház gondnoka lett, de nem sokkal később kapitalistának, a rendszer ellenségének nyilvánították és el kellett hagynia szeretett Tátráját. Később Selmecbányára költözött családjával, ott halt meg 1961. május 15-én. 1989 után Zamkovszky István leszármazottai visszakapták a menedékházat, amelyet 1993-tól ismét Zamkovszky menedékháznak hívnak, így ma is sokan pihenhetnek meg a kiváló magyar hegymászó által épített menedékházban.